TECHNO-GRANTY w tegorocznej piątej edycji rozpoczęły się jesienią. Chętni ze szkół technicznych powiatu ostrowskiego składali wnioski z opisem pomysłu, preliminarzem kosztów oraz prezentacją koncepcji projektu. Wybrane projekty otrzymały dofinansowanie, a rozstrzygnięcie efektów zrealizowanych pomysłów odbyło się 29 kwietnia 2021 roku.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych zdominowali tegoroczny konkurs – otrzymali jedno z dwóch wyróżnień oraz główne nagrody.

Wyróżnienie w kategorii TECHNO-INNOVATOR oraz nagroda w wysokości 1000 zł trafiła do Jakuba Rosińskiego i Jakuba Wojdziaka, uczniów Zespołu Szkół Technicznych, za opracowanie „Systemu wspomagania pensjonariuszy DPS za pomocą sieci sensorycznych”. Głównym celem projektu było stworzenie opaski, dzięki której osoby starsze znajdujące się w domach opieki społecznej, w łatwy sposób mogą być monitorowane przez swoich opiekunów. Opiekunem projektu był Paweł Sobczak.

W kategorii TECHNO-IDEA tytuł VICE TECHNO-IDEA oraz nagrodę w wysokości 2 400 zł otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych – Patryk Migaj, Jan Kalak, Marcin Kryjom – za „SensoPark – autonomiczny parking z wykorzystaniem sieci sensorycznych”. SensoPark to system parkingowy, który informuje o dostępności miejsc, obsługuje funkcję rezerwacji miejsc oraz zdalnego otwierania szlabanu, ponadto cechuje się możliwością dostosowania się do różnego typu zapotrzebowań, wymagań, czy ograniczeń. Opiekunem projektu był Paweł Sobczak.

Tytuł TECHNO-IDEA oraz nagrodę w wysokości 6 700 zł zdobył zespół uczniów z Zespołu Szkół Technicznych – Bartłomiej Jarczak, Dominik Kołodziej, Maciej Siedlecki – za „Autonomiczny pojazd badawczy przystosowany do eksploracji niesprzyjających środowisk – Marsjański Łazik Possibility”. Opiekunem projektu był Sławomir Szymanowski.

Tytuł TECHNO-KREATOR oraz nagrodę w wysokości 3 700 zł zdobyli uczniowie Jakub Zmyślony i Michał Moskwa reprezentujący Zespół Szkół Technicznych za „Robotyczne ramię – Artesia’’. Wykonane ramię jest robotyczne jest pomocą naukową i może być modyfikowane w zależności od potrzeb. Opiekunem projektu był Paweł Sobczak.

Tytuł TECHNO-INNOVATOR oraz nagrodę w wysokości 5 200 zł zdobyli: Mikołaj Koło, Filip Szafraniak, Mikołaj Kłakulak, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych, za projekt „Zautomatyzowany dron z AED’’, którego głównym celem jest wsparcie Centrum Pogotowia Ratunkowego.

Gratulujemy wygranych, a przede wszystkim dobrych pomysłów, które pokazują, że uczniowie Zespołu Szkół Technicznych teorię przekuwają na użyteczną i pomocną człowiekowi technologię.