Uczniowie ZST: Mikołaj Koło, Filip Szafraniak, Mikołaj Kłakulak ponownie zdobyli ogromne laury z jednym ze swoich projektów pt. „Dron z zestawem do reanimacji”. Tym razem zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu grantowego Talenty Jutra, organizowanego i fundowanego przez Fundację Empiria i Wiedza oraz Bank Gospodarstwa Krajowego, zdobywając główny grant w kategorii „IT i nauka inżynieryjno-techniczna” o wysokości 25 000 zł. Spośród 100 projektów znaleźli się w czołowej dwudziestce wyróżnionych grantem.
Projekt realizowany jest pod opieką dra Pawła Sobczaka.

Celem projektu jest dostarczenie w najkrótszym czasie zestawu AED osobie udzielającej pomocy poszkodowanemu; akcją ratunkową kieruje się za pomocą komend głosowych. Wykorzystanie zestawu AED zwiększa szansę uratowania poszkodowanego. Z powodu korków w mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, czas potrzebny na dotarcie z profesjonalną pomocą wydłuża się, a dron leci w linii prostej i zyskujemy czas, który jest krótszy przynajmniej o połowę w stosunku do przybycia karetki. Docelowo przylot drona do poszkodowanego będzie całkowicie bezobsługowy. Warto zaznaczyć, że projekt powstał dzięki wsparciu Starosty Ostrowskiego pana Pawła Rajskiego – z TECHNO-GRANTÓW, za co dziękujemy.