szkoła promująca zdrowie

nasze działania

Sprawność fizyczna to nie tylko jeden z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała, to podstawa dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej.
John F. Kennedy

Majowe słońce zachęca do spacerów na pobliskie Piaski Szczygliczka.
Pani Izabela Strąk zabrała klasę 2G na zajęcia wychowania fizycznego poza szkołą. Uczniowie wykonywali ćwiczenia relaksujące na łonie natury, korzystali z siłowni zewnętrznej a w ciepłych promieniach słonecznych oddali się chwili chilloutu.
W tym roku szkolnym, w ramach Światowego Dnia Zdrowia, który obchodzony jest 7 kwietnia, wychowawcy wsparli działania promujące zdrowie i przeprowadzili godziny wychowawcze pod hasłem: Nasza planeta, nasze zdrowie. Zapoznano uczniów z działalnością WHO i obejrzano film promujący tegoroczną akcję. Następnie uczniowie zastanawiali się, czy ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety? Wychowawcy oglądali z uczniami film: „Mięsna planeta – jak hodowla 60 miliardów zwierząt na mięso wpływa na Ziemię”. Nauczyciele zwrócili uczniom uwagę na następujące aspekty:
– Co oznacza termin BYCATCH-PRZYŁÓW i jakie konsekwencje za sobą niesie.
– Jaki jest prawdziwy koszt wyprodukowania 1kg mięsa, jaki procent spożywanego mięsa pochodzi z chowu przemysłowego i co to oznacza dla naszej planety.
– Zasięg etyczny hodowli zwierząt impulsem do podejmowania świadomych wyborów.

Uczniowie chętnie wyrażali swoje zdanie po obejrzeniu filmu. Nie wszyscy są świadomi tego, jak działają hodowle zwierząt i co faktycznie oznacza termin „szczęśliwe mięso”. Udało się nam rozbudzić w uczniach zainteresowanie tą tematyką i mamy nadzieję, że zaczną zwracać większą uwagę na to, co jedzą.
Być kobietą, być kobietą…
W słoneczny marcowy dzień uczennice trzeciej klasy graficznej wzięły udział w projekcje szkoły promującej zdrowie. Celem tej akcji było zadbanie o zdrowie psychiczne naszych dziewcząt. Uczestniczyły już wcześniej w zajęciach jogi. Zaprosiliśmy do współpracy makijażystów: Katarzynę Nowaczyk, Magdalenę Ograbek i Krystiana Koronkę, dzięki którym nasze dziewczęta nabrały pewności siebie. Fotograf – uczeń naszej szkoły Kacper Bamberski – uchwycił ich piękno zewnętrzne i wewnętrzne. Zdjęcia odbyły się na łonie natury. Wspólnie spędzony czas sprawił, że nasze modelki poczuły się wyjątkowo i kobieco.

W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie odbył się cykl spotkań poświęconych tematyce zdrowia fizycznego dziewcząt w wieku 16-19 lat Badania kontrolne nastolatki – co warto sprawdzić?
W okresie dojrzewania dużo się dzieje z ciałem nastolatki. To dobry moment na badania profilaktyczne i naukę dbania o zdrowie. Badania umożliwiają kontrolę stanu zdrowia i uniknięcie poważnych chorób. To także zaszczepienie młodym dziewczętom ważnego nawyku regularnego dbania o swój organizm.
W pogadankach wzięły udział uczennice z klas 1G, 2G, 3EOG, 4G. Spotkania przeprowadziły nasze pielęgniarki szkolne pani Marzena Sukiennicka i pani Genowefa Sówka.
Dziewczęta mogły się dowiedzieć o badaniach krwi, hormonalnych, pracy tarczycy, poziomie glukozy i insuliny, badaniach ginekologicznych, badaniach piersi oraz o czerniaku (objawy, zapobieganie).
Spotkania na pewno były okazją do tego, aby móc bez skrępowania i w miłej atmosferze porozmawiać na tak ważny, a czasami trudny temat, jakim jest zdrowie kobiety.

Zajęcia wychowania fizycznego mogą odbywać się również poza szkołą. Wykorzystując piękną wiosenną pogodę, pani Beata Dura zabrała klasę 2eoe na spacer na pobliskie Piaski Szczygliczka. Na miejscu klasa została podzielona na 4 grupy. Młodzież grała w piłkę nożną, koszykową, siatkówkę plażową oraz ćwiczyła na siłowni zewnętrznej. Zajęcia miały zachęcić młodzież do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Po powrocie uczniowie mogli z dumą stwierdzić, że zrobili 15 tysięcy kroków!!!

Praktykowanie jogi ma ogromy wpływ na zdrowie psychiczne, dowodzą tego wszelkie badania psychologiczne, które dotyczą kwestii radzenia sobie ze stresem oraz stanami depresyjnymi. Młodzi ludzie często nie potrafią do końca zdefiniować swojego stanu emocjonalnego, nie znają swojego ciała i nie potrafią się wyciszyć.
Pani Izabela Strąk postanowiła zapoznać uczennice z podstawowymi pozycjami stosowanymi w jodze, na zajęciach wychowania fizycznego. Pierwszym wyzwaniem był świadomy wdech i wydech, uspokojenie umysłu, a co za tym idzie – zrównoważenie emocjonalne i tak upragniona przez nas koncentracja. Kręgosłup jest naszym filarem, dlatego wszelkie skłony i skręty tułowia wspomagają jego pracę. Celem tych zajęć było zwiększenie świadomości własnego ciała, satysfakcji ze swojego wyglądu i reagowania na sygnały pochodzące z ciała.
Zapraszamy do obejrzenia reportażowego filmu.

Integracja klasy to nie tylko wzmacnianie więzi koleżeńskich, ale i promowanie aktywności fizycznej oraz doskonalenie sprawności fizycznej  młodzieży. Znakomicie w takiej sytuacji sprawdza się wypad na lodowisko miejskie w ostatnich dniach zimy.

Dnia 24.02.2022 świętowaliśmy wspólnie w naszej szkole zakończenie karnawału i zajadaliśmy się pysznymi, zdrowymi pączkami z zaprzyjaźnionej piekarni. Pączki powstały według tradycyjnej receptury bez żadnych konserwantów, które często są składnikiem słodyczy ze sklepów sieciowych. Film pokazuje etapy tworzenia tych pyszności.

Do wyzwania, jakim okazało się stworzenie logo ZST – Szkoła Promująca Zdrowie, przystąpili uczniowie z pierwszej, drugiej i trzeciej klasy graficznej. Jury konkursu w składzie: Beata Dura, Monika Sobczak, Dominika Sadowska i Michał Trusz wyłoniło zwycięzcę – Krystiana Kozielskiego z klasy 3EOG.

Gratulujemy i prezentujemy jego dzieło.

szkoła promująca zdrowie

Przewiń do góry Skip to content