szkoła promująca zdrowie

nasze działania 2022-2023

To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra.
Mahatma Gandhi

Święto sportu to już tradycja w naszej szkole – pierwszego czerwca uczniowie i nauczyciele aktywnie cieszyli się piękną pogodą i brali udział w rozgrywkach oraz  współzawodniczyli w wielu sportowych konkurencjach. 

W dniu 5 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 1i1 wzięli udział w wycieczce na Piaski Szczygliczka w Ostrowie Wielkopolskim.

Cele wycieczki to podnoszenie kondycji zdrowotnej oraz sprawności fizycznej, upowszechnianie form aktywnego wypoczynku, przeciwdziałanie stanom depresyjnym, pożyteczne spędzanie czasu. Uczniowie odbyli pięciokilometrowy spacer, rozegrali klasowy turniej piłki nożnej turniej szachowy.

Podczas wspólnego spędzania czasu z wychowawcą niezwykle istotnym realizowanym celem była integracja uczniów poprzez wspólną zabawę, rozmowy czy zdrową rywalizację.

W ramach Światowego Dnia Zdrowia  uczniowie na lekcjach wychowawczych obejrzeli film „Zdrowa dieta, zdrowy mózg”.

Jesteś tym, co jesz. Ty i twój mózg. Pożywienie odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o formę fizyczną. Naukowcy dowodzą jednak, że jest równie ważne dla pracy mózgu oraz zdrowia psychicznego. Zbyt duża lub mała ilość niektórych składników może prowadzić do zaburzeń nastroju, problemów z pamięcią i skupieniem. Dokument wyjaśnia, co w diecie jest potrzebne, by ludzki mózg do późnych lat życia funkcjonował prawidłowo.

Czym zatem żywić nasz mózg, by dobrze służył nam przez całe życie? Odpowiedź na to pytanie mam nadzieję młodzież wraz z wychowawcami znalazła w tym filmie.

Profilaktyka – alkohol, narkotyki, papierosy, używki

W ramach lekcji wychowawczej pedagog szkolny pani Anna Szczęsna przeprowadziła 24 marca zajęcia z klasą 3 G na temat profilaktyki uzależnień. Jaki wpływ na młodzież ma alkohol, papierosy, narkotyki, używki. Jakie zagrożenia ze sobą niosą.

W dzisiejszych czasach problem uzależnienia wśród młodzieży jest bardzo powszechny. Spowodowane to zostało przede wszystkim szybkim postępem cywilizacji, który pomimo iż doprowadził do wielu pozytywnych osiągnięć, spowodował negatywne skutki jak konflikty interpersonalne, napięcie emocjonalne, objawy nerwicowe.

Młody człowiek uzależnia się z tego samego powodu, dla którego wielu dorosłych pije alkohol: żeby się rozluźnić i uciec przed stresem.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego młodzi ludzie sięga po używki. Twierdzą, że „prochy” uwalniają od problemów i pomagają zapomnieć o kłopotach. Narkotyki, papieros, alkohol to coś, dzięki czemu mogą poszpanować i zyskać akceptację kolegów.

Używki postrzegane są jako uniwersalny środek na problemy i napięcia. Zasadniczej roli nabiera więc profilaktyka, której zadaniem będzie uchronienie nas przed konkretnymi uzależnieniem, chorobami czy patologiami społecznymi

Aktywność fizyczna jest bardzo dobra dla zdrowia psychicznego.
Drugiego marca, w czwartkowy poranek, klasa 1G spotkała się z panem Bogdanem Olejnikiem – instruktorem nurkowania Dagor Dive. Marek, Darek oraz koleżanka Zosia uczennica 1G mieli przyjemność zaprezentowania sprzętu nurkowego oraz przeprowadzenie nurkowania w basenie. Dla wszystkich uczestników było to pierwsze zanurzenie w życiu. Mamy nadzieję, że zaszczepiliśmy bakcyla nurkowania całej grupie.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas w wodzie.
Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza  SIRON
Przeszło 160 uczniów  naszej szkoły uczestniczyło w zorganizowanym 2 marca  spotkaniu w auli z Wielkopolską Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą SIRON.
Od niedawna ich siedzibą jest Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
WGPR poruszyła bardzo ważny temat, jakim jest depresja, która dotyka coraz więcej osób. Opowiedziała kilka słów o swojej misji, jaką jest poszukiwanie osób zaginionych, o wyposażeniu jakim dysponują oraz o współpracy. Na koniec grupa przedstawiła możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w działaniach ratowniczych – co wywołało spore zainteresowanie uczniów.
Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie zapoczątkuje dalszą współpracę w zakresie edukacji młodzieży naszej szkoły.

Program edukacji zdrowotnej, wykrywania zakażeń HBV i HCV oraz szczepień przeciwko WZW typu B na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej

Sprawdzenie swojego stanu zdrowia pod kątem WZW jest niezmiernie ważne, ponieważ do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi. Innymi czynnikami ryzyka są transfuzje krwi, dializy, akupunktura, wykonywanie tatuażu, czy korzystanie z tych samych przyborów higienicznych, kosmetycznych.

W ramach projektu nasi tegoroczni maturzyści (klasa 4M1i 4I2) 1 marca wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym na temat możliwości zakażenia się wirusem WZW. Wykłady poprowadził przedstawiciel firmy Cogito Sebastian Łaźniak z Kalisza. Na koniec spotkania  uczniowie zostali poproszeni o wypełnienie ankiety.

22 lutego odbyło się spotkanie uczennic klasy 1g z szkolną pielęgniarką. W rozmowie poruszono dwie bardzo ważne kwestie: wirus HPV a rak szyjki macicy, a także nasze znamiona. Czerniak jest chorobą nowotworową, która atakuje komórki barwnikowe skóry. W pogadance wykorzystano filmy kampanii #PlanujęDługieŻycie i #Akademia Czerniaka.

Światowy Dzień Walki z AIDS to wydarzenie obchodzone co roku od 1988 z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Ludzie na całym świecie jednoczą się, aby okazać wsparcie ludziom zmagającym się z tą śmiertelną chorobą, aby upamiętnić tych, którzy przegrali tę nierówną walkę z AIDS, ale przede wszystkim dlatego, aby zwrócić uwagę na fakt, że nadal jest to choroba rozprzestrzeniająca się wśród ludzi, a jednym ze sposobów walki z nią jest szeroko pojęta edukacja społeczna.

W naszej szkole wśród uczniów klas pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe, których celem było wyjaśnienie, co to za choroba, jaki jest jej przebieg, a także jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed zakażeniem wirusem HIV. Temat był też pretekstem do dyskusji o zwalczaniu uprzedzeń i nietolerancji wobec zakażonych.

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS. HIV dotyczy każdego z nas i nie ma wpływu na nasz wygląd zewnętrzny. HIV nie widać; AIDS – jest końcowym etapem zakażenia HIV. Nie jest pojedynczą chorobą, lecz zespołem różnych chorób, które atakują osoby zakażone HIV. Uczniowie klasy 1g i 3i uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Zostali zapoznani z drogami i ryzykiem zakażenia HIV. Zwrócono także uwagę uczniów na kampanię #jedynytakitest, realizowaną przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Graficy z klasy 2 i 3 przygotowali wystawę w holu głównym ZST, poświęconą tematyce AIDS.

Zgodnie z przepisami próbna ewakuacja musi się odbyć w szkole nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego, czyli przed 30 listopada. Trening ewakuacyjny jest bardzo istotny, nakłada na dyrektora ogromną odpowiedzialność – ma przygotować uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły do sprawnego działania i szybkiego, bezpiecznego opuszczenia budynku szkoły w razie zagrożenia. Wszyscy podczas próbnej ewakuacji powinni znać swoje obowiązki, zasady postępowania, współpracować ze sobą. Dlatego też bardzo ważna jest znajomość instrukcji i procedur działania.

W naszej szkole próbna ewakuacja odbyła się 24 listopada. Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zgodnie z wytycznymi podporządkowali się procedurom i szybko opuścili budynek szkoły. W ćwiczeniach brały udział zastępy z JRG Ostrów Wielkopolski. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia mieli za zadanie dotarcie do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń szkoły. W wyniku rozpoznania ustalono, iż dwie osoby nie opuściły zagrożonego pożarem budynku i zostały ewakuowane z budynku szkoły przez strażaków przy użyciu podnośnika hydraulicznego. Po osiągniętym celu, na boisku szkoły, wspólne z dyrekcją omówiono przebieg i zasady bezpiecznej ewakuacji, po czym uczniowie wraz z nauczycielami powrócili do zajęć lekcyjnych.

Próbna ewakuacja nie tylko sprawdza procedury i systemy w budynku szkolnym, lecz także kształtuje w nauczycielach, pracownikach szkoły i uczniach odpowiednie nawyki, tak by w momencie zagrożenia działali automatycznie. To wiedza na wagę życia i zdrowia, a niewielu ją ma.

Aktywność fizyczna to ważna część zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że uprawianie sportu jest dobre dla ich zdrowia i sylwetki. Pływanie wyróżnia się na tle innych dyscyplin – w kompleksowy sposób rozwija zdrowe, silne i wysportowane ciało. Zapraszamy do udziału w szkolnych zawodach pływackich. Informacje na plakacie.

Autor plakatu: Tomasz Żychlewicz 3G.

Relacja z zawodów – aktualności.

SPRZĄTANIE ŚWIATA
To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Do akcji sprzątania świata dołączyć może każdy – w końcu cel jest jeden: uporządkować przestrzeń i zwrócić uwagę na problemy oraz konsekwencje zanieczyszczenia środowiska.
Sprzątanie świata to nie tylko okazja, żeby posprzątać wokół siebie i usunąć śmieci – to także ważna działalność edukacyjna. Im wcześniej młodzi ludzie wyrobią sobie nawyk sprzątania i ograniczania ilości śmieci, segregacji odpadków i używania biodegradowalnych produktów, tym większa szansa, że uczynimy świat znowu czystym i przyjaznym dla ludzi i wszystkich organizmów żywych.
Nasza szkoła też postanowiła dołączyć do akcji sprzątania świata. Młodzież uzbrojona w worki i rękawiczki sprzątała trzy obszary na terenie przyległym do szkoły – ul. Poznańską, Stefana Batorego, Lotniczą. Uczniowie klas pierwszych (klasa 1R i 1I2) i trzecich (3G) wnieśli swój wkład w sprzątanie świata. Bardzo chętnie włączyli się do akcji, bo przecież wspólne działanie to także świetna okazja na integrację uczniów.

szkoła promująca zdrowie

Przewiń do góry Skip to content