szkoła promująca zdrowie

nasze działania 2022-2023

To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra.
Mahatma Gandhi

Światowy Dzień Walki z AIDS to wydarzenie obchodzone co roku od 1988 z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Ludzie na całym świecie jednoczą się, aby okazać wsparcie ludziom zmagającym się z tą śmiertelną chorobą, aby upamiętnić tych, którzy przegrali tę nierówną walkę z AIDS, ale przede wszystkim dlatego, aby zwrócić uwagę na fakt, że nadal jest to choroba rozprzestrzeniająca się wśród ludzi, a jednym ze sposobów walki z nią jest szeroko pojęta edukacja społeczna.

W naszej szkole wśród uczniów klas pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe, których celem było wyjaśnienie, co to za choroba, jaki jest jej przebieg, a także jak uchronić siebie i swoich najbliższych przed zakażeniem wirusem HIV. Temat był też pretekstem do dyskusji o zwalczaniu uprzedzeń i nietolerancji wobec zakażonych.

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS. HIV dotyczy każdego z nas i nie ma wpływu na nasz wygląd zewnętrzny. HIV nie widać; AIDS – jest końcowym etapem zakażenia HIV. Nie jest pojedynczą chorobą, lecz zespołem różnych chorób, które atakują osoby zakażone HIV. Uczniowie klasy 1g i 3i uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim. Zostali zapoznani z drogami i ryzykiem zakażenia HIV. Zwrócono także uwagę uczniów na kampanię #jedynytakitest, realizowaną przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Graficy z klasy 2 i 3 przygotowali wystawę w holu głównym ZST, poświęconą tematyce AIDS.

Zgodnie z przepisami próbna ewakuacja musi się odbyć w szkole nie później niż 3 miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego, czyli przed 30 listopada. Trening ewakuacyjny jest bardzo istotny, nakłada na dyrektora ogromną odpowiedzialność – ma przygotować uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły do sprawnego działania i szybkiego, bezpiecznego opuszczenia budynku szkoły w razie zagrożenia. Wszyscy podczas próbnej ewakuacji powinni znać swoje obowiązki, zasady postępowania, współpracować ze sobą. Dlatego też bardzo ważna jest znajomość instrukcji i procedur działania.

W naszej szkole próbna ewakuacja odbyła się 24 listopada. Nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie zgodnie z wytycznymi podporządkowali się procedurom i szybko opuścili budynek szkoły. W ćwiczeniach brały udział zastępy z JRG Ostrów Wielkopolski. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia mieli za zadanie dotarcie do pomieszczenia, w którym wybuchł pożar z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń szkoły. W wyniku rozpoznania ustalono, iż dwie osoby nie opuściły zagrożonego pożarem budynku i zostały ewakuowane z budynku szkoły przez strażaków przy użyciu podnośnika hydraulicznego. Po osiągniętym celu, na boisku szkoły, wspólne z dyrekcją omówiono przebieg i zasady bezpiecznej ewakuacji, po czym uczniowie wraz z nauczycielami powrócili do zajęć lekcyjnych.

Próbna ewakuacja nie tylko sprawdza procedury i systemy w budynku szkolnym, lecz także kształtuje w nauczycielach, pracownikach szkoły i uczniach odpowiednie nawyki, tak by w momencie zagrożenia działali automatycznie. To wiedza na wagę życia i zdrowia, a niewielu ją ma.

Aktywność fizyczna to ważna część zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że uprawianie sportu jest dobre dla ich zdrowia i sylwetki. Pływanie wyróżnia się na tle innych dyscyplin – w kompleksowy sposób rozwija zdrowe, silne i wysportowane ciało. Zapraszamy do udziału w szkolnych zawodach pływackich. Informacje na plakacie.

Autor plakatu: Tomasz Żychlewicz 3G.

SPRZĄTANIE ŚWIATA
To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Do akcji sprzątania świata dołączyć może każdy – w końcu cel jest jeden: uporządkować przestrzeń i zwrócić uwagę na problemy oraz konsekwencje zanieczyszczenia środowiska.
Sprzątanie świata to nie tylko okazja, żeby posprzątać wokół siebie i usunąć śmieci – to także ważna działalność edukacyjna. Im wcześniej młodzi ludzie wyrobią sobie nawyk sprzątania i ograniczania ilości śmieci, segregacji odpadków i używania biodegradowalnych produktów, tym większa szansa, że uczynimy świat znowu czystym i przyjaznym dla ludzi i wszystkich organizmów żywych.
Nasza szkoła też postanowiła dołączyć do akcji sprzątania świata. Młodzież uzbrojona w worki i rękawiczki sprzątała trzy obszary na terenie przyległym do szkoły – ul. Poznańską, Stefana Batorego, Lotniczą. Uczniowie klas pierwszych (klasa 1R i 1I2) i trzecich (3G) wnieśli swój wkład w sprzątanie świata. Bardzo chętnie włączyli się do akcji, bo przecież wspólne działanie to także świetna okazja na integrację uczniów.

szkoła promująca zdrowie

Przewiń do góry Skip to content