Społeczność Technikum nr 1 podjęła starania o nadanie szkole imienia Waldemara Gostomczyka. Poniżej przedstawiamy sylwetkę budowniczego i wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół Technicznych.

Waldemar Gostomczyk urodził się szóstego maja 1930 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Wykształcenie uzyskał w Krakowie w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej na kierunku: geografia. W latach 1950-1952 pracował Szkole Podstawowej w Chynowie jako nauczyciel, następnie do roku 1954 był kierownikiem w Szkole Podstawowej w Przygodziczkach. W obecnym III Liceum Ogólnokształcącym pracował kolejne dwa lata. Przełomem okazał się dzień 15 lutego 1966 roku, kiedy został powołany na stanowisko dyrektora Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących ZAP i pełnił tę rolę do roku 2002. Przez 50 lat uczył geografii, a przez 37 lat kierował Zespołem Szkół Technicznych. W 1978 roku z inicjatywy i starania dyrektora Waldemara Gostomczyka został oddany obecny zespół budynków przy ulicy Poznańskiej, który z czasem był rozbudowywany. Nie tylko budynki tworzą szkołę – nowoczesne pracownie, prężna orkiestra, zaplecze sportowe, współpraca z Politechniką Łódzką i młodzieżowy ośrodek wypoczynkowy w Boszkowie to spuścizna dyrektora Waldemara Gostomczyka. Nawet po przejściu na emeryturę pozostał w bliskim związku ze szkołą, kierując basenem.

Jego liczne dokonania nie pozostały niezauważone, otrzymał wiele odznaczeń, poniżej znajdują się wybrane z wielu:
Medal Komisji Edukacji Narodowej 1965
Medal Postępu Pedagogicznego 1965
Srebrny Krzyż Zasługi 1967
złota odznaka Za Zasługi dla rozwoju Przemysłu Maszynowego 1976
odznaka Zasłużony Działacz Kultury 1978
Złota Odznaka ZNP 1980
Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski 1985
medal Za Twórcze Wyniki i Wybitne Osiągnięcia w Pracy Dydaktycznej i Wychowawczej 1985
Nagroda Ministra Edukacji Narodowej 1988, 1993, 2002.

Jak wspominał pan Waldemar Gostomczyk w broszurze wydanej z okazji 40-lecia budynków w obecnej lokalizacji szkoły:
Wszystkie siły oddałem tej idei. Nie było to jednak łatwe zadanie. […] Mój upór jednak zwyciężył – 1 września 1978 roku oddano do użytku dydaktyczną część obiektu, tzw. budynek główny. To jednak nie był koniec moich marzeń: w roku 1985 powstała kryta pływalnia, a w 1996 pawilon laboratoryjny.

Szkoła, która powstała z marzeń i idei, pomaga po dziś dzień realizować marzenia naszych uczniów.