To nasza piąta i niestety ostatnia mobilność w ramach projektu Erasmus Plus Human Rights. Tym razem gościliśmy w 3rd Lyzeum of Koropi, w Grecji. Pierwszy dzień poświęcony był prezentacjom o przyczynach i skutkach ubóstwa oraz analizie światowych statystyk dotyczących ludzi w kryzysie uchodźczym. Po południu braliśmy udział w panelu dyskusyjnym i warsztatach o zapobieganiu biedzie i wykluczeniu edukacyjnym. Drugi dzień projektu Human Rights w Atenach to czas spędzony aktywnie, ale obfitujący też w pełne emocji i wzruszeń chwile. Odwiedziliśmy europejską stolicę kultury 2023 roku Eleusis, gdzie już od lutego odbywają się eventy, wystawy i prelekcje z motywem przewodnim uchodźstwa w ciągu ostatniego stulecia. Przepiękne starożytne miasto z widokiem na wyspę Salaminę, jego klimat i urok dodały nam otuchy przy tym jakże trudnym temacie.

Odwiedzony przez nas ośrodek dla uchodźców z Ukrainy, to miejsce, gdzie spotkały się ludzkie tragedie, ale przede wszystkim to ludzie, którzy w tym opętanym wojną i przemocą świecie chcą poczuć odrobinę normalności. Wzruszające momenty, cudowni ludzie niosący pomoc i oczy dzieci przepełnione smutkiem – to w nas zostanie. Rozegrany na koniec spotkania mecz nauczycieli, uczniów i dzieci z ośrodka pozwolił choć na chwilę zobaczyć uśmiech na ich twarzach.

Kolejne dni poświęcone były wsparciu dla ludzi w kryzysie uchodźczym i bezdomności. Główne motto naszych działań to „Human is the answer, no matter the question!”. Poznaliśmy projekt społeczny Shedia Home, dzięki któremu wielu uchodźców i ludzi bezdomnych otrzymało szansę godnego życia i pracy w wyjątkowej kawiarni. Oprócz serwowanych tam napojów można zakupić wyjątkową biżuterię wykonaną ręcznie na specjalnych warsztatach prowadzonych przez tę organizację. Mieliśmy także okazję zwiedzić wzgórze Akropol z najsłynniejszą świątynią Ateny-Partenonem z V w. p.n.e. Spacerowaliśmy uliczkami historycznych dzielnic Monastyraki i Plaka, a na koniec dnia podziwialiśmy uroczystą zmianę wart pod Parlamentem.

W piątek tak trudno było nam uwierzyć, że to już ostatni dzień, ostatniej-piątej mobilności projektu Erasmus Plus Human Rights.

Rano odwiedziliśmy aptekę społeczną oraz publiczny ośrodek dziennej opieki nad osobami starszymi typu non-profit, wspierany przez Europejski Fundusz Społeczny, gdzie władze miasta wyjaśniły działanie gminnej służby socjalnej. Później w Ratuszu w Koropi odbyła się ceremonia wręczenia certyfikatów oraz pokaz tradycyjnych tańców w wykonaniu Lyceum Club of Greek Women oraz krótki koncert szkolnego zespołu rockowego.

Z całego serca dziękujemy naszym Partnerom za wspólne lata owocnej współpracy, wartościowych doświadczeń i pięknych przyjaźni. Miliony słów, tysiące przemierzonych kilometrów, setki wspomnień, dziesiątki warsztatów i jeden wspólny cel poszanowanie idei PRAW CZŁOWIEKA.

Zjednoczeni w różnorodności-to MY – Erasmuski!

#zst #erasmusplus #erasmusplusprojects #humanrights #prawaczłowieka #refugee #uchodźcy #poverty #unitedindiversity #erasmusfriends #zjednoczeniwróżnorodności #stopthewarnow