Faktem jest, że żaden gatunek kiedykolwiek, nie miał tak masowej kontroli nad wszystkim na Ziemi, nad życiem i śmiercią, jaką my mamy teraz. To stawia nas, czy nam się to podoba czy nie, przed ogromną odpowiedzialnością. W naszych rękach leży teraz nie tylko nasza własna przyszłość, ale także przyszłość wszystkich innych istot, z którymi dzielimy tą planetę.

David Attenborough, „Życie na naszej Planecie”

Dzień Ziemi, która na skutek niechlubnej działalności człowieka jest w poważnych tarapatach, obchodzony na całym świecie, aby skoncentrować uwagę ludzi na naszej planecie. Uczniowie naszej szkoły przygotowali pomysłowe plakaty z hasłem propagującym działalność proekologiczną, które zaprezentowano 14 kwietnia 2023 roku podczas spotkania z ostrowskim przyrodnikiem, panem Pawłem Dolatą, założycielem Wielkopolskiego Towarzystwa Przyrodniczo- Krajoznawczego oraz pomysłodawcy i założyciela projektu „Blisko bocianów” realizowanego od roku 2006.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o najnowocześniejszych technikach monitorowania migracji ptaków oraz znaczeniu monitoringu dla ochrony gatunkowej, a także jak przy użyciu dronów, kamer, nadajników, rejestratorów dźwięków, umożliwiających bardzo dokładne obserwacje przyrodnicze, możemy aktywnie chronić naszą zagrożoną przyrodę, również na skalę globalną.

Paulina Bednarek
Małgorzata Sroka

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia stron.

www.researchgate.net/profile/Pawel_Dolata

Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze (w organizacji)

www.facebook.com/WielkopolskieTowarzystwoPrzyrodniczoKrajoznawcze/

Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic/