W ramach programów Erasmus + i Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim w zawodzie technik energetyki odnawialnej odbyło od 17.09 – 28.09. 2018 r. staż zagraniczny w Berufsbildungs- und Technologiezentrum Rohr-Kloster w południowej Turyngii w Niemczech. Wyróżnieni uczniowie klas III EO i IV EO zdobyli dodatkowe kwalifikacje zawodowe podczas zajęć teoretycznych i praktycznych. Dwutygodniowe szkolenie obejmowało następujące treści:montaż, przegląd techniczny oraz uruchamianie palników gazowych i olejowych; ćwiczenia w uruchamianiu i pomiarach klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych;konstrukcje budowlane i modernizacja pod kątem efektywności energetycznej;bilans energetyczny budynków i instalacji grzewczych;ocena stanu budowy i analiza nieprawidłowości;domy pasywne, domy energooszczędne i solarne;sterowanie i regulacja systemów energetycznych;budowa i sposób działania energii ogniw paliwowych.Podczas pobytu w centrum szkoleniowym młodzież miała okazję uczestniczyć w wycieczce przedmiotowej do pobliskiej elektrociepłowni Stadtwerke Meiningen. Wyprawa dotyczyła użytkowania i zastosowania odnawialnych źródeł energii. Przyszli monterzy i konserwatorzy urządzeń fotowoltaicznych zostali zapoznani z funkcjonowaniem i eksploatacją baterii słonecznych i elektrociepłownią blokową oraz zwiedzili biogazownię. Czas wolny podczas stażu był bardzo dobrze zorganizowany. Uczniowie zawitali do stolicy Turyngii – Erfurtu. Urokliwe i malownicze kamienice, Most Kramarzy, Cytadela i Katedra na długo pozostaną w pamięci uczniów. Starówka bawarskiego miasta Würzburg i promenada nad Menem zachwyciły nas wspaniałą barokową architekturą. Otaczające miasto winnice tworzą południowoeuropejską atmosferę. Młodzież zwiedziła także muzeum pojazdów w pięknie położonym w dolinie, mieście Suhl, co było nie lada gratką dla fanów SIMSONA. Dużą atrakcją było sięgnięcie do korzeni Turyngii i uczestnictwo w zawodach strzeleckich z karabinu pneumatycznego i łuku. Po zaciętej rywalizacji sędzia zawodów wyłonił zwycięzców, a następnie wszyscy mieli okazję skosztować regionalny przysmak – Bratwurst.Po intensywnym stażu trud uczniów został doceniony i wszyscy zostali wyróżnieni certyfikatami, potwierdzającymi nowe kwalifikacje zawodowe.Dziękujemy za wspólnie spędzony i wsparcie językowe naszym opiekunkom: Pani Annie Mrowińskiej i Dominice Sadowskiej.