W ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa klasy pierwsze (1M1, 1I1, 1I2) wraz z p. Moniką Sobczak rozpoczęły cykl spotkań w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z pracą strażaka oraz z zadaniami, jakie na co dzień wykonuje w ramach swoich obowiązków.
Dzięki życzliwości panów strażaków młodzież mogła obejrzeć garaż wyposażony w nowoczesne wozy strażackie i sprzęt gaśniczy. Wysłuchała również relacji strażaków o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz o akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Niebywałą atrakcją niewątpliwie było obserwowanie strażaków, którzy ćwiczyli w komorze dymowej (labirynt z przeszkodami, w którym poprzez zadymienie ograniczona jest widoczność). Dodatkowymi „atrakcjami” są efekty dźwiękowe i świetlne, a wszystko po to, by wzmóc efekt psychologiczny. Komora dymowa wymaga od ćwiczącego bieżącej analizy sytuacji i natychmiastowego reagowania.
W trakcie spotkania panowie strażacy zaprezentowali próbny alarm i wóz strażacki ze specjalną drabiną 37 m, przeznaczoną do akcji na dużych wysokościach.