szkoła promująca zdrowie

nasze działania 2023-2024

To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra.
Mahatma Gandhi

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

W ramach Światowego Dnia Zdrowia Pani Paulina Bednarek przeprowadziła zajęcia z klasą 2R na temat wpływu zmian klimatycznych na życie organizmów żywych, a zwłaszcza człowieka. Uczniowie po obejrzeniu filmu „Our planet” opracowali w grupach temat : „Skutki zmian klimatycznych dla organizmu człowieka oraz strategie zmniejszania efektów globalnej degradacji środowiska naturalnego, która pozytywnie wpłynie na jakość życia człowieka i innych organizmów żywych”

Dojrzewanie

W ramach Projektu Szkoła Promująca Zdrowie odbyło się spotkanie poświęcone tematyce zdrowia fizycznego dziewcząt w wieku 15 lat. W okresie dojrzewania dużo się dzieje z ciałem nastolatki. To dobry moment na badania profilaktyczne i naukę dbania o zdrowie. To także zaszczepienie młodym dziewczętom ważnego nawyku regularnego dbania o swój organizm. Dziewczyny mogły się dowiedzieć i zasięgnąć opinii na temat wirusa HPV, jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ginekologa, jak ważne jest drugie śniadanie, higiena osobista, co zrobić, aby wprowadzić w życie podstawowe elementy zdrowego stylu życia. W pogadance wzięły udział uczennice z klasy 1G. Spotkanie przeprowadziły nasze pielęgniarki szkolne Pani Marzena Sukiennicka i Pani Genowefa Sówka. Spotkanie na pewno było okazją do tego, aby móc bez skrępowania i w miłej atmosferze porozmawiać na tak ważne, a czasami trudne tematy, jakim jest zdrowie kobiet. Uświadomić im jak istotne jest zapobieganie zagrożeniom związanym ze zdrowiem.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to coroczne święto obchodzone 22 kwietnia, mające na celu podkreślenie konieczności ochrony naszej planety oraz promowanie ekologicznych działań. Jest to czas refleksji nad wpływem człowieka na środowisko naturalne i mobilizacji społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Celebrując Dzień ziemi, wspólnie możemy podejmować działania, które mogą chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń. W naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi, sadząc przekazane rośliny, tworząc tym samym zaczątki ogrodu szkolnego, który w kolejnych miesiącach i latach będzie się rozwijał i cieszył oko wszystkich. Poprzez taką inicjatywę na pewno zainspirowaliśmy się do podejmowania działań na rzecz naszej Planety i tym samym poprawia dobrostan psychiczny naszych uczniów:)

Najleprzy pompkarz w ZST

12 kwietnia w ramach Światowego Dnia Zdrowia i projektu Szkoła Promująca Zdrowie odbył się konkurs w robieniu pompek: „Bądź najlepszym pompkarzem w szkole!” . Za udział w konkursie można było dostać zdrową przekąskę: owoc, batonik zbożowy, jogurt, sok czy woda. Ta świetna zabawa przyciągnęła mnóstwo uczniów, którzy chcieli spróbować swoich sił w pompowaniu. W tych zmaganiach najlepszym pompkarzem okazał się Paweł Sperling z klasy 3MI z sumą 115 pompek – Gratulujemy! Ostatecznie wspólny wynik wypracowany przez Zapowiczów to 1603 pompki – Dziękujemy za dobrą zabawę!

Światowy Dzień Zdrowia 2024 - "Moje zdrowie, moje prawo"

7 kwietnia przypada obchodzony corocznie Światowy Dzień Zdrowia. Święto to zostało ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) aby mobilizować ludzi na całym świecie do podejmowania działań zmierzających do poprawy zdrowia. Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Choroby i katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem, a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest hasło „Moje zdrowie, moje prawo.” Zostało ono wybrane, aby przypomnieć, że każdy człowiek na świecie ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także do bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości warunków mieszkaniowych, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia nie wszyscy ludzie na świecie mają zagwarantowane prawo do zdrowia. Świadczy o tym chociażby fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi. Mimo, że co najmniej 140 krajów uznaje w swojej konstytucji zdrowie za prawo człowieka, to jednak wiele z nich nie wprowadza w życie przepisów, które zapewniłyby ich obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia jest wyzwaniem dla instytucji rządowych, aby ustanawiać przepisy gwarantujące każdemu człowiekowi prawo do zdrowia we wszystkich sektorach. Stanowi też zachętę dla każdego z nas, aby poznać swoje prawa, świadomie podejmować decyzje dotyczące własnego zdrowia i angażować się w działania dotyczące zdrowia we własnym otoczeniu.

Centrum ProMOCji ZdrowJA

Po dwóch latach prac otworzyliśmy w naszej szkole obiekt będący miejscem do uprawiania sportów siłowych, fitness, jogi i aerobiku... Dzięki wsparciu Stowarzyszenia ZAP-Edukacja oraz Rady Rodziców udało się wyremontować pomieszczenia magazynowe i pozyskać sprzęt. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Z obiekty mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci i rodzice.

Akcja Sprzątanie Świata

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych czynnie włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Celem wydarzenia jest przede wszystkim budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz zwrócenie uwagi, że dla dobra nas wszystkich musimy ratować Ziemię. Przy pięknej, słonecznej aurze, udało nam się zgromadzić kilka worków śmieci, a okolice stały się piękniejsze! Uczniowie sprzątali śmieci, które wokół stadionu miejskiego zostawili kibice. ZAPowicze porządkowali także teren w parku miejskim. Po ciężkiej pracy był czas na integrację klasową. Klasa 2r sprzątała na terenie Nadleśnictwa Taczanów. Uczniowie zebrali kilka worków śmieci, opony samochodowe i odpady plastikowe.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

We wtorek 10.10.2023 r. obchodziliśmy w ZST Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to święto obchodzone od 1992 roku. Hasło tegorocznych obchodów - Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka - podkreśla uniwersalne prawo, że nieważne kim jesteśmy, w jakim wieku i zakątku świata, mamy prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego oraz szeroko dostępnej opieki medycznej. Co jednak możemy robić na co dzień, aby pielęgnować swoją psychikę? Sposobów jest mnóstwo, choćby dbałość o regularny sen, aktywność fizyczną, odpoczynek, zdrowe odżywianie, rozwijanie zainteresowań czy praktykowanie codziennej wdzięczności za małe rzeczy. Na tym ostatnim elemencie skupiliśmy się we wtorek w naszej szkole. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie mieli okazję wrzucić do skrzynki karteczkę ze słowami, które chcieliby usłyszeć w chwili, kiedy tego potrzebują. Podczas obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego każdy z nas mógł wylosować karteczkę tylko dla siebie. Pozytywne wzmocnienie było widać na naszych twarzach:) Akcja karteczkowa będzie kontynuowana przez kolejne miesiące tego roku szkolnego. Pamiętajcie, że w każdej chwili, kiedy będziecie potrzebowali wsparcia, można przyjść do pawilonu (p. 135), gdzie będą czekały na Was pozytywne słowa. Te na karteczkach oraz te na żywo:)

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

20 października obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw Owoce i warzywa, obok aktywności fizycznej, zajmują fundamentalne miejsce w aktualnych zaleceniach ekspertów dotyczących zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Warzywa i owoce to nieodłączny element codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety zarówno dzieci, jak i dorosłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw w ilości minimum 400 g dziennie na osobę. Włączenie warzyw i owoców do codziennej diety może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim może to pomóc w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, przewlekłym i schorzeniom genetycznym. O tym, jak ważna dla zdrowia jest bogata w warzywa i owoce dieta, wiedzą wszyscy. Warzywa i owoce są bogate w witaminy, mikro- i makroelementy, łatwo przyswajalne naturalne węglowodany, a także życiodajną wodę, czy niezwykle cenne antyoksydanty... Klasa 2I2 wraz z wychowawcą w bardzo ciekawy sposób przedstawiła warzywa i owoce i zachęcała nas do ich zjedzenia, kusząc ich kolorami, zapachem, a przede wszystkim smakiem. Wielka loteria warzywno-owocowa, którą zorganizowała była świetną okazją do zabawy, ale także promocją tych wykwintnych darów natury.

Seniorzy w sile wieku

Klasa 2g pod opieką wychowawcy przygotowała zajęcia na temat stref niebieskich. Wybrała krótki filmik o mieszkańcach z wyspy Okinawa, którzy słynną ze swojej długowieczności i zaraźliwej radości do i z życia.

szkoła promująca zdrowie

Przewiń do góry Skip to content