szkoła promująca zdrowie

nasze działania 2023-2024

To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra.
Mahatma Gandhi

Centrum ProMOCji ZdrowJA

Po dwóch latach prac otworzyliśmy w naszej szkole obiekt będący miejscem do uprawiania sportów siłowych, fitness, jogi i aerobiku... Dzięki wsparciu Stowarzyszenia ZAP-Edukacja oraz Rady Rodziców udało się wyremontować pomieszczenia magazynowe i pozyskać sprzęt. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Z obiekty mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci i rodzice.

Akcja Sprzątanie Świata

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych czynnie włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Celem wydarzenia jest przede wszystkim budowanie świadomości ekologicznej, kształtowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz zwrócenie uwagi, że dla dobra nas wszystkich musimy ratować Ziemię. Przy pięknej, słonecznej aurze, udało nam się zgromadzić kilka worków śmieci, a okolice stały się piękniejsze! Uczniowie sprzątali śmieci, które wokół stadionu miejskiego zostawili kibice. ZAPowicze porządkowali także teren w parku miejskim. Po ciężkiej pracy był czas na integrację klasową. Klasa 2r sprzątała na terenie Nadleśnictwa Taczanów. Uczniowie zebrali kilka worków śmieci, opony samochodowe i odpady plastikowe.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

We wtorek 10.10.2023 r. obchodziliśmy w ZST Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest to święto obchodzone od 1992 roku. Hasło tegorocznych obchodów - Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka - podkreśla uniwersalne prawo, że nieważne kim jesteśmy, w jakim wieku i zakątku świata, mamy prawo do ochrony przed zagrożeniami dla zdrowia psychicznego oraz szeroko dostępnej opieki medycznej. Co jednak możemy robić na co dzień, aby pielęgnować swoją psychikę? Sposobów jest mnóstwo, choćby dbałość o regularny sen, aktywność fizyczną, odpoczynek, zdrowe odżywianie, rozwijanie zainteresowań czy praktykowanie codziennej wdzięczności za małe rzeczy. Na tym ostatnim elemencie skupiliśmy się we wtorek w naszej szkole. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie mieli okazję wrzucić do skrzynki karteczkę ze słowami, które chcieliby usłyszeć w chwili, kiedy tego potrzebują. Podczas obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego każdy z nas mógł wylosować karteczkę tylko dla siebie. Pozytywne wzmocnienie było widać na naszych twarzach:) Akcja karteczkowa będzie kontynuowana przez kolejne miesiące tego roku szkolnego. Pamiętajcie, że w każdej chwili, kiedy będziecie potrzebowali wsparcia, można przyjść do pawilonu (p. 135), gdzie będą czekały na Was pozytywne słowa. Te na karteczkach oraz te na żywo:)

Światowy Dzień Owoców i Warzyw

20 października obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw Owoce i warzywa, obok aktywności fizycznej, zajmują fundamentalne miejsce w aktualnych zaleceniach ekspertów dotyczących zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Warzywa i owoce to nieodłączny element codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety zarówno dzieci, jak i dorosłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw w ilości minimum 400 g dziennie na osobę. Włączenie warzyw i owoców do codziennej diety może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim może to pomóc w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, przewlekłym i schorzeniom genetycznym. O tym, jak ważna dla zdrowia jest bogata w warzywa i owoce dieta, wiedzą wszyscy. Warzywa i owoce są bogate w witaminy, mikro- i makroelementy, łatwo przyswajalne naturalne węglowodany, a także życiodajną wodę, czy niezwykle cenne antyoksydanty... Klasa 2I2 wraz z wychowawcą w bardzo ciekawy sposób przedstawiła warzywa i owoce i zachęcała nas do ich zjedzenia, kusząc ich kolorami, zapachem, a przede wszystkim smakiem. Wielka loteria warzywno-owocowa, którą zorganizowała była świetną okazją do zabawy, ale także promocją tych wykwintnych darów natury.

Seniorzy w sile wieku

Klasa 2g pod opieką wychowawcy przygotowała zajęcia na temat stref niebieskich. Wybrała krótki filmik o mieszkańcach z wyspy Okinawa, którzy słynną ze swojej długowieczności i zaraźliwej radości do i z życia.

szkoła promująca zdrowie

Przewiń do góry Skip to content