W piątek 11 marca 2022 roku, dwunastu uczniów Zespołu Szkół Technicznych kształcących się w zawodzie technik informatyk, ukończyło 2-tygodniowe staże zawodowe w irlandzkich zakładach branży informatycznej. Opiekunem uczniów był pan Zbigniew Stachurski, nauczyciel języka angielskiego. Staże zostały zorganizowane w ramach realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych projektu „MobiPro – międzynarodowe mobilności zawodowe uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa finansowa zakładała realizację projektu w roku 2020, jednak pandemia COVID-19 wydłużyła ten okres do końca roku 2022.

Staże zawodowe polegały na pracy w okresie 28.02.22 r. – 11.03.22 r. w firmach informatycznych, mających swoje siedziby na terenie hrabstwa Cork, tj. w samym mieście Cork i w położonym niedaleko mieście Mallow. Uczniowie pracowali 8 godzin dziennie razem z personelem irlandzkich firm, komunikując się wyłącznie w języku angielskim, najczęściej przy sieciach komputerowych i instalacjach internetowych. Ponadto naprawiali sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, programowali i robili strony internetowe. Wszyscy uczestnicy staży, również opiekun, byli zakwaterowani u irlandzkich rodzin w samym Mallow i jego okolicach. Dzięki temu mogli od kuchni poznać irlandzką kulturę, nawiązać nowe znajomości, a przede wszystkim ćwiczyć język angielski w codziennych rozmowach i sytuacjach.

W wolnym czasie cała grupa dużo zwiedzała. Poznano Mallow, gdzie mieszkano. Miasto nie jest typowo turystyczne, chociaż i tu, jak w wielu innych irlandzkich miastach, wioskach i miasteczkach są zamki, ruiny i rezydencje, ulokowane w pięknych parkach i ogrodach, prowadzonch w naturalistycznym stylu irlandzkich krajobrazów. W samym Mallow uczniowie zwiedzili dwa zamki, które pamiętają czasy Elżbiety I, o czym przypominają pasące się nadal w tutejszym parku białe jelenie, dar od samej królowej, a zarazem symbol miasta. Podziwiano majestatyczne Klify Moheru na południu Irlandii, skaliste wybrzeża okolic Doolin oraz nadmorskie miasto Galway na zachodzie, z jego klimatycznymi uliczkami, pełnych ulicznych kapel i grajków. Zwiedzono średniowieczne Cork wraz z jego muzeami, zakątkami tętniącymi od historycznych artefaktów. W pogodny, ciepły dzień grupa wybrała się do&nbspCobh, portowego miasteczka, mieniącego się w słonecznych promieniach od kolorowych kamieniczek. Nad miastem góruje barokowa katedra, która niczym latarnia wskazywała drogę statkom. Jednym z nich był Titanic, który zacumował tu 110 lat temu i, jak się okazało, był to jego jedyny i ostatni przystanek.

Uczestnicy wrócili do Polski w niedzielę 13 marca, wszyscy cali i zdrowi. To, co piękne, musi się skończyć. W pamięci pozostała nie tylko zdobyta wiedza, doświadczenia i podszlifowany język angielski, ale przede wszystkim umiejętności miękkie, czyli praca zespołowa w firmie, wspólne rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem, krytyczne myślenie, podejmowanie decyzji, umiejętności organizacyjne oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem, którego niejeden z tych młodych ludzi doświadczył, mieszkając po raz pierwszy w obcym kraju. Uczestnicy nabrali większej pewności siebie. Otrzymane certyfikaty otworzą uczestnikom stażu rynki pracy na terenie Unii Europejskiej, aby mogli się stać pełnymi obywatelami naszej wspólnoty europejskiej.