6 października 2021 roku w gmachu Cambridge Innovative Centre w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja warsztatowa pod nazwą „Sztuczna inteligencja w projektach eTwinning”, organizowana wspólnie przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Krajowe Biuro eTwinning. Wzięli w niej udział: Patryk Migaj, Jan Kalak i Marcin Kryjom pod opieką pani Ewy Szpot. Przeprowadzone warsztaty: „Mikrokontrolery – pierwszy krok do świata sztucznej inteligencji?”.
Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, jak można to zrobić w projektach uczniowskich. Od czego zacząć przygodę z elektroniką i programowaniem? Uczniowie wystąpili w roli nauczycieli dla nauczycieli, bo kto lepiej od nich podpowie, jak chcieliby być uczeni?
I zrobili to wspaniale. Brawa, jakie otrzymali po warsztacie, były w pełni zasłużone.
Robotyka ma wiele wspólnego ze sztuczną inteligencją, nawet bywa klasyfikowana jako jeden z jej działów. Jednocześnie skonstruowanie i zaprogramowanie robota, który za pomocą czujników pobiera informacje z otoczenia i, na jej podstawie, wykonuje działania, może wydawać się skomplikowane.
eTwinning to jeden z programów Unii Europejskiej, którego głównym celem jest umożliwienie zdalnego kontaktu między szkołami z wielu państw europejskich. Dzięki niemu nauczyciele i uczniowie mogą wspólnie realizować międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne.