Zanim Polska odzyskała niepodległość, to u nas, w Wielkopolsce powstała Republika Ostrowska, która już 10 listopada rozpoczęła akcję wyzwalania Polaków spod jarzma pruskiego, co doprowadziło, mimo jej rozwiązania, do wybuchu powstania wielkopolskiego 27 grudnia 1918 roku.

Co było wcześniej, jak walczyliśmy, kim byli Piłsudski, Dmowski i Paderewski, jak żyli Polacy bez państwa, o czym marzyli… o tym 9 listopada dowiedzieli się nasi uczniowie podczas żywej lekcji z udziałem agencji artystycznej „Pan Michał”. Wcielając się w role postaci z przeszłości współtworzyli i kreowali historię.
Historia nie musi być nudna! Historię można pokochać, a na pewno trzeba ją znać. To nasze dziedzictwo i spuścizna, a w młodych ludziach siła i wiara w lepsze jutro. Nigdy więcej wojny.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodziliśmy 10 listopada. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły stanęli na baczność i zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Na korytarzu szkoły można również zapoznać się z wystawą okolicznościową.