Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna po raz piętnasty wspólnie z Towarzystwem Kultury i Historii Techniki oraz Stowarzyszeniem Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów zorganizowała pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie” Ogólnopolski Konkurs „Młody Innowator”. Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Mikołaj Koło, Filip Szafraniak Mikołaj Kłakulak uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali Drona z AED, zajęli I miejsce w konkursie Młody Innowator w kategorii technikum. Opiekunem naukowym uczniów jest Paweł Sobczak.
Celem projektu jest dostarczenie w jak najkrótszym czasie zestawu AED osobie udzielającej pomocy poszkodowanemu. Wykorzystanie zestawu zwiększa szansę uratowania życia. Z powodu korków w mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, czas potrzebny na dotarcie z profesjonalną pomocą wydłuża się, a dron leci w linii prostej i zyskujemy czas, który jest krótszy przynajmniej o połowę. Obecnie kierujący akcją kontroluje drona za pomocą komend głosowych, docelowo będzie go można wezwać za pomocą aplikacji w telefonie, która pobierze lokalizację akcji ratunkowej i przylot do poszkodowanego będzie bezobsługowy.

Gala finałowa  XIV edycji konkursu „Młody Innowator 2020/2021” odbyła się 22 września 2021 r. o godz. 11.30 w Warszawskim Domu Technika NOT. Uczniowie zostali zaproszeni również na XV Międzynarodową Warszawską Wystawę Wynalazków IWIS 2021 w celu zaprezentowania swojego projektu.
Warto zaznaczyć, że projekt powstał dzięki wsparciu Starosty Ostrowskiego Pana Pawła Rajskiego z TECHNO GRANTÓW, za co dziękujemy. Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.