W środę, 26 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się Eliminacje Powiatowe XLIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim przy współpracy z Zespołem Szkół Technicznych, Powiatem Ostrowskim, Miastem Ostrów Wielkopolski oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Ostrowie Wielkopolskim i Zarządem Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Ostrowie Wielkoposkim.

Otwarcia eliminacji dokonał Przemysław Kaźmierczak – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Ostrowie Wielkopolski, bryg. Roman Matecki – zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz pan Dariusz Główczak – wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

Do rywalizacji stanęło 21 uczestników, w tym:
– w grupie I (klasy I-IV) – 6 uczestników
– w grupie II (klasy V-VII) – 7 uczestników
– w grupie III (szkoły ponadpodstawowe) – 8 uczestników
Testy pisemne i finał ustny oceniało jury w składzie: kpt. Tomasz Chmielecki – przewodniczący, mł. bryg. Jerzy Kwiasowski – sekretarz, Wojciecch Krawczyk – członek.
W wyniku przeprowadzenia eliminacji, wyłoniono zwycięzców:
Grupa I – uczniowie klas I-IV:
– Filip Hyla – gm. Nowe Skalmierzyce – 8,5 pkt. ( 23 pkt. – test )
– Adam Talaga – gm. Ostrów Wielkopolski – 8 pkt. ( 22 pkt. – test )
– Maja Kopeć – gm. Raszków – 4,5 pkt. ( 22 pkt. – test )
Grupa II – uczniowie klas V-VIII:
– Alicja Kusińska – gm. Ostrów Wielkopolski – 11 pkt. ( 27 pkt. – test )
– Szymon Koczorowski – gm. Przygodzice – 11 pkt. ( 26 pkt. – test )
– Martyna Kowalczyk – gm. m. Ostrów Wielkopolski – 6,5 pkt. ( 26 pkt. – test )
Grupa III – uczniowie szkół ponadpodstawowych:
– Bartosz Kierasiński – gm. Ostrów Wielkopolski – 12 pkt. ( 25 pkt. – test )
– Marcel Gryglewski – gm. Przygodzice – 12 pkt. ( 21 pkt. – test )
– Jarosław Dyba – gm. m. Ostrów Wielkopolski – 7,5 pkt. ( 21 pkt. – test )

Po przeprowadzeniu eliminacji podsumowania konkursu dokonał st. bryg. Jacek Wiśniewski – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim oraz Przemysław Kaźmierczak – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.
Zwycięzcy eliminacji powiatowych będę brali udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 20 maja br. w Centrum Edukacji Lubasz Sp. z o.o. w miejscowości Lubasz (pow. czarnkowsko-trzcianecki)