1-2.04.2022 w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego miał miejsce finał konkursu Odkrycia – Polska Edycja EUCYS.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim – Mikołaj Kłakulak, Mikołaj Koło, Filip Szafraniak – są laureatami II miejsca. Uczniowie zbudowali Drona z AED, opiekunem naukowym jest Paweł Sobczak.

Celem projektu jest dostarczenie w&nbspnajkrótszym czasie zestawu AED osobie udzielającej pomocy poszkodowanemu; akcją ratunkową kieruje się za pomocą komend głosowych. Wykorzystanie zestawu AED zwiększa szansę uratowania poszkodowanego. Z powodu korków w mieście, zwłaszcza w godzinach szczytu, czas potrzebny na dotarcie z profesjonalną pomocą wydłuża się, a dron leci w linii prostej i zyskujemy czas, który jest krótszy przynajmniej o połowę w stosunku do&nbspprzybycia karetki. Docelowo przylot drona do poszkodowanego będzie całkowicie bezobsługowy. Warto zaznaczyć, że projekt powstał dzięki wsparciu Starosty Ostrowskiego pana Pawła Rajskiego – z TECHNO-GRANTÓW, za co dziękujemy.

Odkrycia to polska edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), największego i najważniejszego konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowanego przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych.
Konkurs składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych, odbywających się co roku wiosną, oraz finałów międzynarodowych, organizowanych jesienią, każdego roku w innym europejskim mieście. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem EUCYS w Polsce od 1995 roku.