Początek roku szkolnego dla 33 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczął się na bogato. Grupa 18 wychowanków z anglistami Celiną Krzyżańską i Zbigniewem Stachurskim wyjechała do Plymouth w południowej Anglii, aby odbyć staże w tamtejszych firmach związanych z branżą mechatroniczną i elektroniczną. Staż był realizowany w okresie od 11 września do 24 września 2016 roku. Natomiast 15 uczniów z trzecich klas mechatronicznych wyjechało z germanistką Dominiką Sadowską do Niemiec a dokładnie do Hildburghausen w Turyngii w terminie od 19 września do 30 września 2016 r. Staże zagraniczne były realizowane w ramach projektu Powiatu Ostrowskiego pt. Europejskie mobilności zawodowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Sam projekt to efekt wspópracy Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim oraz grona pedagogicznego Zespołu Szkół Technicznych. Koordynatorami projektu jest Marta Biernat i Tomasz Sobczak z Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Wydziału Rozwoju Powiatu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.
Elektronicy musieli codziennie uczęszczać na ośmiogodzinne praktyki, które odbywały się w Anglii, w miejscowych firmach na terenie Plymouth. Każdy z elektroników pracował w innej firmie serwisowej. Naprawiali sprzęt elektroniczny i zakładali instalacje. Szkolenie mechatroników odbywało się w inny sposób. Stażyści grupowo pracowali w różnych zakładach związanych z branżą mechatroniczną na terenie Plymouth m.in. PEG Precision specjalizującej się w obróbce metali, Algram Group Ltd, ekspert w obróbce plastyku, Significant Signs Ltd., firma graficzna produkująca szyldy, znaki i banery na potrzeby rynku brytyjskiego. Warto wspomnieć o firmie o zasięgu bardziej globalnym jak Source Engineering, która zaimponowała naszym uczniom pełną automatyką na wysokim poziomie. W sumie młodzi mechatronicy uczęszczali na zajęcia, aż w 10 zakładach rozmieszczonych w samym Plymouth, jak i poza miastem na terenie hrabstwa Devon, mając okazję poznania warunków pracy na najnowszych maszynach CNC. W czasie wolnym wszyscy uczestniczyli w programie kulturowym realizowanym w samym Plymouth, które jest atrakcyjnym nadmorskim miastem z pięknymi widokami, klifami i urokliwymi zabytkowymi dzielnicami sięgającymi nawet czasów elżbietańskich. Poza tym wieczorami uczniowie chodzili do kina i na kręgle integrując się z lokalną społecznością.
Mechatronicy, którzy odbywali staż w Hildburghausen doskonalili swoje umiejętności w rysowaniu detali w formacie 2D i 3D w programie Inventor oraz zajmowali się programowaniem i obsługą frezerki CNC. Skupili się na realizacji założeń projektu, naszkicowali i zwymiarowali litery polskiego alfabetu. Następnie napisali program, zaprogramowali frezerkę i wyfrezowali litery. Przenieśli się także w świat wymiarowania 3D. Pracowali z maszyną pomiarową firmy Wenzel. Najnowocześniejsze maszyny CNC oglądali w zakładzie Feintechnik – HARRY’S, który zajmuje się produkcją maszynek do golenia. Zapoznali się z linią produkcyjną firmy Noblex, która specjalizuje się w wytwarzaniu lornetek i lunet. W czasie wolnym uczniowie zwiedzali urocze zakątki południowej Turyngii i nie tylko. Poznali historię miasteczka Meiningen, które słyniez znakomitego teatru. Zwiedzili skocznię i halę śnieżną w Oberhofie, zawitali do Erfurtu, poznali historię miasta oraz zabytki. W zamku w Coburgu, mogli przymierzyć element zbroi rycerskiej i poczuć się jak średniowieczni rycerze.
Niewątpliwie staże zagraniczne kształcą uczniów nie tylko pod kątem zawodowym, ale przede wszystkim językowym i kulturowym. Najlepiej staż podsumował Jakub- jeden z uczestników:
„Jestem bardzo zadowolony z zrealizowanego planu stażu, gdyż mogłem rozwinąć swoje umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywać problemy w sferze technicznej na odpowiednio wcześniej przygotowanych programach. Miałem okazję zobaczyć i posłuchać o najnowocześniejszych maszynach stosowanych w przemyśle. Poszerzyłem swoje horyzonty jako Europejczyk oraz podniosłem swoje umiejętności komunikacyjne w języku obcym. Ponadto podczas stażu dużo zwiedziliśmy i zapoznaliśmy się z tamtejszą kulturą.”
Założeniem projektu jest trawałość jego efektów, który to mógłby być spożytkowany w przyszłości w celach edukacyjnych. W tym celu uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczestniczący w stażach w Wielkiej Brytanii i Niemczech wykonali na maszynie CNC alfabet i zestaw cyfr, które to przekażą w najbliższym czasie dzieciom z wybranego przedszkola w Ostrowie Wielkopolskim. W przyszłości efekty pracy uczestników staży w zawodzie mechatronik będą z powodzeniem wykorzystywane przez przedszkolaków z Powiatu Ostrowskiego.
Dominika Sadowska