Od 14 do 20 stycznia gościliśmy w naszej szkole partnerów z trzech szkół średnich z Turcji i Łotwy w ramach projektu Erasmus Plus Flipped Classroom.

Pierwszy dzień to czas integracji, poznawania specyfiki oraz zakamarków naszej szkoły. Polscy uczniowie poprowadzili warsztaty na temat społeczeństwa cyfrowego, jego praw, obowiązków ale i zagrożeń. Najwięcej emocji dostarczyła gra terenowa i poszukiwanie ukrytych skarbów. Na koniec dnia zaserwowaliśmy oczywiście wyśmienite pierogi.

Erasmus+ to nie tylko program, to przede wszystkim ludzie, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu zarażają pasją innych. Spotkanie z panem Pawłem Rajskim, Starostą Ostrowskim, rozpoczęło kolejny dzień mobilności. Odwiedziny w Centrum Kształcenia Praktycznego i poznanie specyfiki pracy i nauczania różnych zawodów to wiedza, którą przekazał nam Dyrektor ZSTE – pan Marek Wojtasz.
Warsztaty z uczniami, prezentacje i zajęcia przeprowadzone ze sztucznej inteligencji, czyli umożliwianie maszynom uczenia się na podstawie doświadczeń, dostosowywanie się do nowych informacji i wykonywanie zadań podobnych do ludzkich,  to temat wiodący mobilności w Polsce. Zajęcia te zafascynowały zarówno młodzież, jak i nauczycieli. Nasi goście mieli także okazję poznać najpiękniejsze miejsca naszego miasta, a spacerom sprzyjała  cudowna słoneczna pogoda.

Środa przywitała naszych zagranicznych gości śnieżnym puchem dodając energii na długi, aktywny dzień.
Rozpoczęliśmy od warsztatów z fake newsów i strategii manipulacyjnych wykorzystywanych w cyfrowym świecie. Po zapoznaniu się z typowymi cechami teorii spiskowej, uczestnicy w grupach wymyślali własne, kreatywne teorie. Żeby utrudnić zadanie, należało wykorzystać symbole z kostek story cubes. Powiem szczerze, w niektóre z nich naprawdę łatwo byłoby uwierzyć w sieci.
Kolejne warsztaty dedykowane były wykorzystaniu technologii VR /AR (rzeczywistość wirtualna oraz rozszerzona). Popołudnie spędziliśmy na ostrowskim lodowisku, a wieczór w szkolnym basenie.

W czwartek od rana, na pełnym biegu, zwiedzaliśmy przepiękny Toruń, który nawet przy styczniowej aurze urzeka wyjątkowością. Historyczny spacer po gotyckich uliczkach miasta zakończyliśmy warsztatami w Muzeum Piernika, dokąd przywiódł nas jedyny i niepowtarzalny  zapach ginger bread. W międzyczasie, powrotem do przeszłości i jak na  techników przystało, sprawdziliśmy, co słychać w muzeum informatyki.

Zakończeniem tygodnia w Polsce były tańce każdego z krajów partnerskich, co uczniowie (i nie tylko) uwielbiają, a ceremonia poprzedzająca tę część była niezwykle wzruszająca, pełna wspomnień minionego tygodnia, pojawiły się nawet łzy i zapewnienia ponownego spotkania. Rozdanie certyfikatów uczestnictwa, podsumowujący kahoot i uroczysty obiad to ostatni dzień mobilności partnerów Odwróconej klasy. Intensywny, wspólnie spędzony tydzień na długo w nas pozostanie.  Jesteśmy tacy dumni z naszych uczniów, to z nimi i dla nich pracujemy, wiemy, że możemy na nich liczyć, oni mogą liczyć na nas.

Erasmus plus łączy ludzi, a zjednoczeni w różnorodności – to my, Erasmuski!