3 listopada 2022 w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbył się finał projektu AI for Youth Sztuczna Inteligencja dla młodzieży. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się prace: Szymona Marciniaka z klasy 4Ip – Employee Safety System oraz Jakuba StasierskiegoMateusza Pasika z klasy 4I/Gp – Przewidywanie zanieczyszczenia powietrza.
AI for Youth to pilotażowy projekt realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firmę SDA na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którego celem było wyposażenie uczniów i nauczycieli w kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji.

„To był bardzo intensywny rok dla młodzieży. Uczniowie uczyli się czym jest sztuczna inteligencja, na czym polega ta technologia oraz – co najważniejsze – jak można ją wykorzystać w dobry sposób, rozwiązując problemy, które nas i uczniów otaczają. AI for Youth to niesamowita przygoda edukacyjna, ale też sposób na podniesienie swoich kompetencji programistycznych. To też okazja do rozwoju kompetencji przyszłości”- mówił Tomasz Piontek, szef Pionu Zastosowań w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Inżynierowie PCSS i SDA przez cały rok dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z nauczycielami i młodzieżą, zachęcali do opracowywania własnych projektów korzystając z nowo poznanej technologii.

W projekcie wzięło udział 60 szkół, 120 nauczycieli oraz ponad 1800 uczniów. Na konkurs, który był zwieńczeniem projektu, spłynęło blisko 100 prac konkursowych. W czasie gali poznaliśmy 30 finalistów oraz 5 laureatów.
AI for Youth realizowany w Polsce to globalny program opracowany przez firmę Intel. To już kolejna edycja tego kursu, pierwsza zrealizowana na taką skalę. Projekt AI4Youth jest realizowany i finansowany w ramach 2.4.1 „inno_Lab – centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.